«Тиха епідемія». Що треба знати про гепатити?

Гепатит — це запальне захворювання печінки, найчастіше вірусного походження.

Основними причинами захворювання є віруси гепатиту, а також деякі інфекційні захворювання, токсичні речовини (алкоголь, наркотики) та аутоімунні захворювання.

Залежно від етіології запального процесу у печінці, виділяють кілька основних видів гепатитів.

 • Гепатит A (ВГA) – це хвороба Боткіна або «хвороба брудних рук», яка викликається вірусом, що передається через заражену воду та їжу.

Захворювання характеризується гострим перебігом, не переходить в хронічну форму, але може супроводжуватися серйозними симптомами та ускладнюватися нирковою недостатністю, часто спричиняючи смерть. Після перенесення ВГA формується стійкий довічний імунітет.

 • Гепатит B (ВГB): протікає в гострій і хронічній формах. Симптоми захворювання не виражені. Протягом багатьох років пацієнти можуть не підозрювати, що інфіковані, і виявити наявність вірусу лише під час випадкового тестування.

Захворювання неможливо повністю вилікувати (вірус залишається в організмі людини на все життя), але його можна контролювати, запобігаючи пошкодженню печінки. Збудники передаються через кров, статевим шляхом, а також від матері до плода під час вагітності та пологів. Вірус не передається через їжу, питну воду, столові прибори, обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання чи укуси комах.

 • Гепатит C (ВГС): протікає в гострій або хронічній формі. Гепатитом такого типу можна перехворіти в легкій формі, якщо у людини досить сильний імунітет. Але є також ризик довічної хвороби з серйозними ускладненнями (цироз, рак печінки).

Як передається гепатит С? Найзаразніший шлях — через заражену кров (на це захворювання часто хворіють наркозалежні особи).

 • Гепатит D (ВГД) – зараження цим вірусом може виникнути лише одночасно з гепатитом B (коінфекція) або через його присутність в організмі (суперінфекція).

Хронічна форма коінфекції ВГД та ВГВ протікає дуже важко, має ускладнення та високий ризик смерті хворого. Гепатит D, як і B, передається через кров і статевим шляхом.

 • Гепатит E (ВГЕ): як і BГА передається фекально-оральним шляхом. Як правило, гепатит Е дуже заразний і в окремих випадках виникають серйозні ускладнення. Гостра форма зустрічається найчастіше, хронічна форма розвивається у людей з ослабленим імунітетом.
 • Гепатит G – є маловивченим вірусним захворюванням печінки. Може протікати як безсимптомно, повільно, так і з важкими проявами, надзвичайно швидко. Передається через кров, статевим шляхом.

Які перші ознаки гепатиту?

У деяких випадках ознак гепатиту може і не бути – захворювання може протікати безсимптомно (частіше за ВГС, ВГВ). Або з’являється патологічна симптоматика.

Будь-який гепатит – це запальний процес у тканинах печінки, тому перші ознаки захворювання (переджовтяничний період, 7-12 днів) є схожими:

 • слабкість, швидка втомлюваність, головний біль, порушення сну;
 • болі в суглобах та м’язах;
 • поганий апетит, нудота, діарея;
 • підвищена температура тіла: субфебрилітет або різке підвищення до 38°C та вище;
 • відчуття тяжкості праворуч під ребрами, біль у печінці;
 • може з’явитися сильний свербіж шкіри.

Яка профілактика гепатиту?

Основним засобом профілактики вірусних гепатитів є вакцинація. Відмова від прийому наркотичних речовин, безпечний секс, а також проведення медичних і косметичних процедур у сертифікованих закладах — зведуть до мінімуму ризик зараження вірусним гепатитом.

Для здоров’я важливо використовувати очищену воду, дотримуватися правил гігієни, споживати продукти, які піддались ретельній термічній обробці.

Якщо ж у вас є підозри на зараження вірусом гепатиту, запишіться на консультацію у «MEDICAL+» та пройдіть тестування на віруси не виходячи із клініки.
Турбуйтеся про себе, а ми завжди готові вам допомогти.