- 22.09.2023
- admin
- Без категорії
Що таке гастрит та як його лікувати?
Люди часто схильні називати біль у шлунку «гастритом». Це дуже поширений стан. Але не настільки, щоб стати причиною всіх проблем з травленням. Розберемося, які симптоми можуть свідчити про гастрит і як з ним боротися.
Стінки шлунка вкриті слизовою оболонкою. Для шлунка це як захисний щит від агресивних шлункових соків, що забезпечує правильне травлення. Коли щось пошкоджує або послаблює захисну слизову оболонку, з’являється запальний процес. Гастрит, це і є, власне, запалення, викликане цими факторами.
Які симптоми характерні для гастриту?
- біль або печія у верхній частині живота, які можуть погіршуватися або покращуватися під час їжі;
- нудота;
- блювота;
- відчуття переповненості у верхній частині живота під час їжі;
Важливо, що гастрит може виникнути навіть при відсутності дискомфорту в шлунку.
Чому виникає гастрит?
Бактерія Helicobacter pylori є основною причиною хронічного гастриту, оскільки вона руйнує захисний шар шлунка.
Інфікування може протікати безсимптомно або ж викликати періодичні розлади травлення. Якщо не лікувати, бактерія назавжди залишиться в організмі.
Вчені досі не розуміють, як саме вона передається. Найбільша ймовірність передачі від людини до людини або через заражену їжу та воду.
Що провокує гастрит?
- Щоб захистити себе, дотримуйтеся звичайних правил гігієни. Частіше мийте руки з милом, користуйтеся туалетно-косметичними та гігієнічними засобами, вживайте добре термічно оброблену їжу.
- Регулярне застосування знеболюючих препаратів, які відносяться до нестероїдних протизапальних засобів. Наприклад, ібупрофен. Якщо його вживати дуже часто або у великих дозах (наприклад, для полегшення хронічного болю), захисна оболонка шлунка може стати подразненою.
- Ризик розвитку гастриту зростає з віком. У літніх людей захисна оболонка шлунка тонша, а обмін речовин відбувається повільніше. Літні люди також частіше приймають знеболюючі, які можуть спричинити гастрит, і більш сприйнятливі до інфекції H.pylori або аутоімунних захворювань, ніж молоді люди.
- Алкоголь може подразнювати захисну оболонку шлунка. Якщо гастрит виник через надмірне вживання алкоголю, швидше за все, він проявиться в гострій формі.
- Гострий гастрит може виникнути після дуже стресової події. Наприклад, важка хвороба, серйозні хірургічні процедури або серйозні інфекції.
Біль у животі не обов’язково свідчить про гастрит. Однак якщо симптоми гастриту спостерігаються протягом тижня або більше, обов’язково зверніться до лікаря. Зверніть увагу на причину дискомфорту в животі. Якщо вони виникають після прийому знеболюючих препаратів, повідомте лікаря.
Як лікують гастрит?
Усе залежить від причини, яка його викликала. Якщо його легко позбутися, то слизова оболонка шлунка може швидко відновитися, і неприємні симптоми зникнуть. Разом з усуненням причини гастриту необхідно також зменшити кількість кислоти в шлунку, яка подразнює стінки шлунка. Антациди — препарати, що нейтралізують соляну кислоту в шлунку, допомагають швидко полегшити прояви гастриту. З їх допомогою можна швидко зняти біль, але ефект буде короткочасним.
Якщо причиною гастриту є інфекція H. pylori, то лікар призначить курс антибіотиків разом із препаратами, які на тривалий час пригнічують виділення шлункового соку.
Гастрит не безневинний стан і може призводити до виразки шлунка й шлункової кровотечі. Рідше, але можливо, що деякі форми хронічного гастриту, підвищують ризик захворіти на рак шлунка. Лише разом із фахівцем ви складете оптимальний план лікування та налагодите якість свого життя.
Турбуйтеся про себе, а ми завжди готові вам допомогти.